Uzimanje vještački proizvedenih vitamina nema nikakav pozitivan uticaj na zdravstveno stanje, već ga, naprotiv, može ozbiljno ugroziti, pokazalo je istraživanje međunarodnog naučnog tima.
U istraživanju je učestvovalo 250.000 ljudi, a studija je pratila uticaj koji su na njih imali vitamini A, E, C, betakaroten i elemenati selena u tragovima. Rezultati su objavljeni u stručnom časopisu Američkog medicinskog udruženja.
Prema toj "superstudiji", najbolje je prošao vitamin C, a selen nije doprinjeo popravljanju zdravstvenog stanja ispitanika, ali ga nije ni ugrozio. Korišćenje vitamina E povećalo je rizik od smrti za četiri procenta, betakarotena za sedam, a vitamina A za čak 16 odsto.
Kod žena koje su uzimale dvostruko veću dnevnu dozu vitamina A od preporučene, udvostručila se pojava osteoporoze. Kod oba pola, bez razlike, vitamini C, E i betakaroten povećali su nivo LDL, tzv. lošeg holesterola. Učesnici istraživanja koji su uzimali povećane doze betakarotena, koji se smatra sredstvom za zaštitu od raka, na kraju su oboleli od tumora za celih 18 odsto više od prosečne populacije. Veće doze vitamina D uticale su na povećano zgrušavanje krvi, čime se povećava rizik od tromboze.
Pri tome je 70 odsto svih ispitivanih osoba na početku istraživanja bilo potpuno zdravo.
Svi navedeni vitamini smatrani su značajnim antioksidantima, znači likvidatorima slobodnih radikala. To su začeci ćelijskog metabolizma koji ubrzavaju starenje organizma, snižavaju imunitet i dovode do nastanka kardiovaskularnih bolesti, raka, Alchajmerove i Parkinsonove bolesti.
Pozitivan uticaj vitamina A, C i E protiv slobodnih radikala je dokazan, ali iz "superstudije" proizilazi da iza tih pozitivnih rezultata ne stoje samo vitamini. Ulogu imaju i druge materije, koje su sadržane samo u prirodnim proizvodima. Vještački stvoreni vitamini te materije nemaju, tako da nas ne mogu sačuvati od ozbiljnih bolesti, ukazali su autori studije.
Nema komentara:
Objavi komentar