3. ožu 2010.
Zeleni čaj
Novija istraživanja su potvrdila da zeleni čaj (Camellis sinensis) ima antikancerogene osobine, da pomaže kod kardiovaskularnih oboljenja, a preporučuje se i kao prevencija za osteoporozu
Prošlo je više od 5000 godina od kada su Kinezi otkrili lekovite osobine lista i cveta grmolike zimzelene biljke (Camellis sinensis), pa otud i stara kineska poslovica da je “bolje 3 dana bez hrane, nego 1 bez čaja”. Pre nešto više od hiljadu godina tradicija ispijanja ovog napitka proširila se i na Evropu.
Ako zanemarimo vodu neophodnu za opstanak, čaj je danas najčešće korišćeni napitak širom zemljine kugle. Među najlekovitije svrstava se zeleni čaj koji je za razliku od crnog, koji je prava kofeinska bomba (100 mg u 1 šolji), mnogo blaži (samo 20-40 mg).
Zeleni i crni čaj se prave od iste biljke, međutim, različita je tehnologija pripreme. Dok se listovi crnog čaja najpre suše, pa ostavljaju da fermentišu, listovi zelenog se zagrevaju još dok su sveži i na taj način zadržavaju više lekovitih supstanci. U Japanu se sveže lišće zagreva na pari, dok se u Kini zagreva na suvo, a posle toga se u obe zemlje listovi suše, presuje i sortiraju prema veličini i izgledu.
Zbog čega je zeleni čaj lekovit?
Mnoga naučna istraživanja su potvrdila da lekovitost ove biljke proizilazi od obilja mineralnih soli koje krepe i vraćaju snagu. Pored toga fluor iz zelenog čaja štiti od karijesa, dok ga kalijum čini odličnim sredstvom za izbacivanje tečnosti iz organizma. Zeleni čaj obiluje i antioksidansima, vitaminima, a naročito vitaminom E, koji usporava starenje. Novija istraživanja su potvrdila da zeleni čaj ima antikancerogene osobine, da pomaže u slučaju kardiovaskularnih oboljenja, a preporučuje se i kao prevencija za osteoporozu. Zeleni čaj se pokazao kao oprobano sredstvo za jačanje imuniteta (posebno efikasan u slučaju infekcija) i, za razliku od crnog koji ima više teina, ne deluje razdražujuće.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar